Biežāk uzdotie jautājumi
- Kā IP adreses iekļūst MMS?
IP adresi MMS ievieto e-pasta pakalpojums sniedzējs, kurš ir MMS projekta dalībnieks. IP adresi MMS drīkst ievietot tikai tad, ja tā atbilst noteiktiem kritērijiem:
- izsūtītā e-pasta vēstule ir mēstule
- e-pasta pakalpojuma sniedzējs ir pārliecinājies, ka e-pasta vēstules izsūtītājs nav izpildījis Informācijas sabiedrības pakalpojumu likumā paredzētos kritērijus, kas pieļauj komerciālu paziņojumu sūtīšanu;
- mēstuļotāja IP adresi ir uzrādījusi e-pasta pakalpojumu sniedzēja automātiskais mēstuļu filtrs.
- Kā konstatēt, ka mana IP adrese ir iekļuvusi MMS?
Informācija par Jūsu e-pasta adreses iekļaušanu MMS tiek nosūtīta Jums uz e-pastu, ja Jūsu izsūtītā vēstule tiek bloķēta MMS projekta dalībnieka serverī.
- Kā rīkoties, lai mana IP adrese tiktu dzēsta no MMS?
IP adresi no MMS var dzēst, izmantojot IP adreses atbloķēšanas formu. Lūdzu, ņemiet vērā, ka bez iemesla IP adrese netiek iekļauta MMS. Tāpēc pirms atbloķēšanas iesakām noskaidrot bloķēšanas iemeslu. Iespējams, ka Jūsu dators ir uzlauzts un tiek izmantots mēstuļu izsūtīšanai bez Jūsu ziņas. Šajā gadījumā vērsieties pie sava datorspeciālista vai pakalpojumu sniedzēja. IP adreses atbloķēšanu, izmantojot tiešsaistes formu projekta mājas lapā, varat veikt 5 reizes. Ja Jūsu IP adrese turpina parādīties MMS, atbloķēšanu varat pieprasīt savam e-pasta pakalpojumu sniedzējam vai nosūtot e-pasta vēstuli uz support@blw.cert.lv
- Ko darīt, lai mana IP adrese neiekļūtu MMS?
Pirmais priekšnosacījums – nesūtiet mēstules! Atcerieties, ka komercpiedāvājumus drīkst sūtīt saskaņā ar Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma prasībām.
Otrkārt, noteikti izmantojiet pretvīrusu programmatūru, regulāri uzstādiet operētājsistēmas atjauninājumus, aizsargājiet savu datoru ar ugunsmūri.
- Cik ilgi IP adrese tiek saglabāta MMS?
IP adrese tiek saglabāta MMS 3 mēnešus.
- Ko es varu darīt, lai nesaņemtu mēstules?
Nav universālas metodes, kas palīdzētu Jums uz mūžiem tikt vaļā no mēstulēm. Taču ir jāievēro piesardzības pasākumi, kas palīdz samazināt mēstuļu skaitu:
- nepublicējiet savu e-pasta adresi atklātās interneta vietnēs;
- pirms uzrādāt savu e-pasta adresi kādas vietnes reģistrācijas formā, iepazīstieties ar vietnes turētāja noteikumiem un privātuma politiku (Privacy Policy);
- ja neesat pārliecināti, reģistracijā norādiet speciāli šim nolūkam izveidotu atsevišķu e-pasta adresi, piemēram, kādā no bezmaksas e-pasta pakalpojumu vietnēm reģistrētu e-pasta adresi;
- izmantojiet pretvīrusu programmatūru, regulāri uzstādiet operētājsistēmas atjauninājumus, aizsargājiet savu datoru ar ugunsmūri.
- Kāds ļaunums man ceļas no tā, ka kāda Latvijas IP adrese iekļūst ārzemju MMS?
Cīņa pret mēstulēm notiek visā pasaulē. Viens no paņēmieniem ir melno sarakstu veidošana. Ja Latvijas mēstuļu izsūtītāju darbību rezultātā ārzemju melnajos sarakstos tiek bloķēta sūtītāja IP adrese, tas parasti ir pakalpojumu sniedzēja e-pastu serveris. Rezultātā ārzemju e-pasta serveri, kas izmanto attiecīgo melno sarakstu, nepieņem vēstules no visiem lietotājiem, kas izmanto attiecīgā e-pasta pakalpojumu sniedzēju. Tādējādi dažu mēstuļotāju dēļ Jūsu draudi, radi vai sadarbības partneri ārzemēs var nesaņemt Jūsu sūtītās e-pasta vēstules.
- Procentuāli visvairāk mēstuļu pienāk no ārzemēm. Kāpēc vajadzīgs Latvijas MMS?
Latvijas MMS ir mērķis:
- samazināt Latvijā pārsūtīto un saņemto mēstuļu apjomu;
- samazināt risku, ka Latvijas IP adreses tiek iekļautas ārzemju melnajos sarakstos;
- operatīvi reaģēt uz vietējo botnetu uzliesmojumiem;
- palīdzēt lietotājiem konstatēt datora uzlaušanu vai inficēšanos;
- atslogot Latvijas un ārzemju sakaru kanālus.
- Kā rīkoties, ja es vēlos saņemt visu, kas tiek sūtīts uz manu e-pasta adresi, ieskaitot mēstules?
Vērsieties pie sava e-pasta pakalpojumu sniedzēja, lai noskaidrotu tā mēstuļu filtrēšanas politiku un iespējas saņemt nefiltrētus e-pasta sūtījumus. Jāņem vērā, ka ne visi e-pasta pakalpojumu sniedzēji var piedāvāt šādu iespēju.
- Kā es varu ietekmēt Latvijas MMS darbību?
Mēs gaidām Jūsu priekšlikumus: support@blw.cert.lv